Пожароприложният спорт започва развитието си в Европа през 20-те години на ХХ в., когато се провеждат първите състезания. В правилата на състезанията са залегнали ежедневните ситуации, в които попадат огнеборците, в съответствие с пожаростроевите устави. В България практикуването и развитието на този спорт започва в началото на миналия век, като първите състезания са проведени през 1928 г. в гр. Русе.
За първи път федерация по пожароприложен спорт у нас се основава през 1961 г. През 1991 г. е регистрирана Българската федерация за пожароприложен спорт. Тя е лицензирана от Държавната агенция за младежта и спорта заедно със спортните клубове по пожароприложен спорт на териториален принцип.
Първите международни състезания по пожароприложен спорт са проведени през 1968 г. До момента страната ни е била пет пъти домакин на международни състезания по пожароприложен спорт – 1973 г., 1984 г., 2003 г., 2008 г. и 2010 г. През 2003 година в Пловдив се провеждат Вторите балкански състезания по пожароприложен спорт. Пет години по-късно /2008 г./ София е домакин на Четвъртият световен шампионат по пожароприложен спорт. А през 2010 г. отново Пловдив приветства пожарникарите, участващи в Петите балкански състезания.
От 13-ти до 16-ти септември 2002 г. в Москва, Русия, се провежда Първият световен шампионат по пожароприложен спорт за пожарникари и спасители с участието на състезатели от 20 държави.
Към настоящия момент в Българската федерация за пожароприложен спорт членуват 28 спортни клуба от териториалните звена на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“, както и спортният клуб за пожароприложен спорт на Факултет ПБЗН при Академията на МВР.
От 2001 г. БФППС е член на Международната спортна федерация на пожарникарите и спасителите (МСФПС).
В България състезанията по пожароприложен спорт се организират от БФППС, съвместно с ГДПБЗН.
Състезанията включват четири дисциплини:
– Изкачване с щурмова стълба до 4-тия етаж на учебна кула
– Преодоляване на 100-метрова пътека с препятствия
– Пожарна щафета 4х100 метра с препятствия
– Бойно разгръщане от мотопомпа