От историята: На 4 март 1942 година в град Видин над 5 000 къщи са наводнени, като 500 от тях са напълно разрушени. Зимата е тежка и река Дунав замръзва. През първите дни на пролетта огромни ледени блокове се струпват на завоя при остров Богдан, през нощта водите спират да се оттичат, отнасят дигите и заливат града. Вълната стига до 5 метра, а реката се разлива до околните села Видбол и Смърдан. Жертвите от това наводнение са само 13, а хиляди са евакуирани. Авиацията бомбардира ледения бент до остров Богдан и отпушва реката. Водата започва бавно да се оттича, но се отдръпва изцяло четири месеца по-късно – в началото на юни.
Наводнение е временно покриване с вода на земен участък, който обичайно не е покрит с вода, включително от реки, планински потоци и предизвикани от морето наводнения на крайбрежни райони.
Видове наводнения
В България възникват основно 5 вида наводнения: речни, причинени от реки, планински потоци, канали, езера и води от снеготопене; дъждовни, причинени от интензивни валежи в урбанизирани и неурбанизирани територии или интезивно снеготопене; морски, вседствие от повишаване морското ниво поради приливи/ отливи, вълни или крайбрежно цунами; от подземни води, в резултат на увеличаване повърхностния воден слой; инфраструктурни, причинени от аварии на водностопански системи и хидротехнически съоръжения, включително язовирни стени, диги, хвостохранилища и др.
Как да намалим риска от наводнения
Не изхвърляйте строителни и битови отпадъци в коритата на реките. Това намалява тяхната проводимост. Ако забележите, че речното коритото или пространствата под мостовете не са почистени от отпадъци, дървета и други, сигнализирайте в общинската или областна администрация. Не разрушавайте дигите на реките с цел водовземане за напояване или друга дейност.
Загуби от наводненията
Наводненията нанасят огромни загуби, тъй като засягат населени райони, промишлени територии и продуктивни земеделски земи. Те се увеличават по честота и интензивност, както и тези на екстремните валежи поради изменението на климата. Според доклад на ООН наводненията са най-често срещаните от всички бедствия – 44%, като за периода 2000-2019 г. от тях са засегнати 1.65 млрд. души и са нанесли щети за над 650 млрд. долара. Според данни на Национален статистически институт за периода 2010-2020 г. в нашата страна са възникнали 3533 наводнения.
При непосредствена опасност от наводнение
Следете прогнозата за времето. Проверявайте за актуална информация от компетентните органи. Важни информационни източници са националните радио и телевизионни канали. Освен чрез тях, предупреждение за опасност може да получите и чрез Национална система за ранно предупреждение и оповестяване. Това е същата система, чиито сигнали чуваме всяка година на 2-ри юни и при нейното тестване през първия работен ден на април и октомври. Чрез BG-ALERT, която е допълнение към съществуващата Национална система, е осигурена възможност да се разпространяват съобщения чрез мрежите на мобилните оператори до крайни устройства, като мобилни телефони, таблети и смарт часовници, поддържащи технологията Cell Broadcast Service.
Преди наводнение
- За да се осведомите за риска от наводнение, може да потърсите информация от общината, както и на интернет страниците на Басейновите дирекции към Министерство на околната среда и водите.
- Поинтересувайте се как може да застраховате имуществото си от бедствия.
- Действията на Вашето семейство и близки е добре да бъдат предварително планирани. Направете семеен план за бедствия. Определете безопасно място, където да се срещнете със семейството си, маршрутите и начините за евакуация. Запишете телефонните номера на най-близките хора.
- Подгответе раница за бедствия с най-важните неща за оцеляване (аптечка, фенерче, зарядно за мобилен телефон, радио, храна и вода за 72 часа).
По време на наводнение
- Ако сте вкъщи, спрете газа и електричеството. Така ще се предпазите от евентуален токов удар.
- Поставете на възможно най-високо всички по-ценни предмети и вещи. Така ще имате по-голям шанс да ги запазите.
- При невъзможност да вземете със себе си животни и домашни любимци, отворете вратите на помещенията, където са затворени. Така ще имат по-голям шанс да оцелеят.
- Вземете раницата за бедствия и напуснете по най-бързия начин дома си, следвайки семейния план за бедствия. При невъзможност за напускане на сградата поради придошлата вода, преместете се на най-горните етажи или в краен случай на покрива и сигнализирайте за помощ, включително на телефон 112.
- Ако сте близо до река или в дере, незабавно се отдалечете и се придвижете към възвишение. Никога не трябва да заставате под/на мостове, подлези, надлези и други потенциално опасни от заливане с вода зони.
- Никога не пресичайте бързотечаща вода. При неотложни ситуации, с помощта на осигурително въже, може да се премине през спокойна вода, проверявайки дълбочината и терена за опасности. Ако сте с автомобил, уверете се, че нивото на водата е по-ниско от осите на колата и тогава преминете.
- Следете за актуална информация от компетентните органи по радиото и телевизията. При необходимост, обадете се на телефон 112 за помощ и инструкции.
След наводнение
Преди да се върнете вкъщи се уверете, че това е безопасно. Ако електрозахранването не е било изключено преди наводнението, може да пострадате от електрическата инсталация. Уредите, които са се намокрили, могат да предизвикат токов удар или пожар, когато се включат. Конструкцията на сградата също може да бъде повредена. Обърнете внимание дали няма поддаване или изкривяване на стените или подовете.
Водата от наводнението е възможно да бъде замърсена с отпадни води и други замърсители. Тя може да причини заболявания и инфекции. Ако цветът, миризмата или вкусът на водата, която пиете, ви дават основание да предположите, че е замърсена, не я консумирайте. Използвайте бутилирана или доставена от компетентните органи вода.
Не консумирайте месо от наранени или удавени животни и храна с нарушена цялост на опаковката