Чирпанското земетресение е поредица от сеизмични трусове между 14 и 25 април 1928 г. край Чирпан, Поповица и Гълъбово в Маришкия сеизмичен район в Южна България. Най-силният от трусовете се случва на 18 април и е с магнитуд 7,0 по Рихтер. След първия трус са разрушени почти всички сгради в Чирпан и Борисовград (днешен Първомай). Седем хиляди семейства остават без покрив, деформирани са железопътни линии, изменен е дебитът на кладенците и изворите, за известно време изчезва Меричлерският минерален извор. Вторият трус разрушава близо една трета от град Пловдив. Поредицата от земетресения засягат една седма от територията на България с над 400 хиляди души население. Жертвите са 107 души, 500 човека са ранените. Земетресенията причиняват общо щети на стойност около 3,3 милиарда лева. Над 72 хиляди сгради са засегнати, като около 26 хиляди сгради от тях са разрушени.
Какво е земетресение?
Усещате как земята започва да трепери и предметите наоколо се разклащат. Става земетресение. Наричано още трус, то се причинява от движението на части от земната кора – нейният най-външен слой. Често се случва да се усетят няколко труса един след друг, докато земните пластове се наместят. Възникването на земетресенията не може да бъде прогнозирано или предотвратено.
Какво е магнитуд на земетресението?
Магнитудът характеризира интензивността на земетресенията – колкото е по-голям, толкова земетресението е по-разрушително.
Най-често магнитудът се определя по скала, създадена от американския учен Чарлз Рихтер и се нарича „скала на Рихтер“. Земетресение с магнитуд от 3 до 4,9 по Рихтер се счита за леко; от 5 до 6,9 е умерено до силно; от 7 до 7,9 е значително; 8 или повече е екстремно мощно.
Какво е сеизмограф?
Сеизмографът е уред, с който се регистрират сеизмичните вълни. Записът, който сеизмографът регистрира, се нарича сеизмограма.
Преди земетресение
- Подгответе комплект за спешни случаи (раница за бедствия), съдържащ аптечка, фенерче, зарядно за мобилен телефон, радио, храна и вода за 72 часа.
- Действията на Вашето семейство и близки е добре да бъдат предварително планирани. Направете семеен план за бедствия. Определете безопасно място, където да се срещнете със семейството си, маршрутите и начините за евакуация. Запишете телефонните номера на най-близките хора.
- Проверете за тежки предмети, които могат да паднат или да се счупят по време на земетресение и ги преместете на по-безопасни места.
- Говорете със семейството си за най-безопасните места в дома в случай на земетресение.
- Това може да е под здрава маса или до вътрешна стена, далеч от прозорци.
По време на земетресение
- Запазете спокойствие и не се поддавайте на паника.
- Покрийте главата и врата си с ръце.
- Пропълзете под здрава маса/бюро, за да се предпазите от падащи предмети или застанете до вътрешна стена (далеч от прозорци).
- Ако сте на открито, стойте далеч от сгради, стълбове, дървета и електропроводи.
- В обществения транспорт е по-добре да изчакате края на труса в превозното средство.
- След първия трус често има и вторични трусове. Бъдете в готовност да реагирате.
- При напускане на дома, спрете газа, водата и електричеството. Не използвайте асансьор.
- Пазете се от счупени стъкла и отломки.
- Проверете себе си и другите хора около Вас за наранявания.
- Стойте далеч от плажа. Крайбрежните зони могат да бъдат изложени на цунами или серия от опасни вълни.
- Ако сте затиснати под отломки, покрийте носа и устата с дреха или кърпа, за да предпазите дихателните пътища от прах. Периодично почуквайте върху тръба или стена, за да ориентирате спасителните екипи за местоположението си.
- При нужда от помощ, позвънете на тел. 112.
След земетресение
- Стойте далеч от засегнатите зони. Преди да се върнете вкъщи се уверете, че това е безопасно. Възможно е сградата да е с повредена конструкция. Обърнете внимание дали няма поддаване или изкривяване на стените или подовете. Върнете се само ако е безопасно.
- Проверявайте за актуална информация. Важни информационни източници са националните радио и телевизионни канали.
- Изпълнявате указанията на компетентните държавни структури – пожарна, полиция, здравни власти и други.
- Спазвате лична хигиена. Не пийте вода от непроверени източници.