Знаете ли, че в нощта срещу Коледа поне 20 български семейства преживяват ужаса да видят дома си в пламъци. Най-голям брой битови пожари се регистрират през отоплителния сезон, тогава се случват и 95% от фаталните пожарни инциденти.
Правила за действие при пожар
- Ако възникне пожар, запазете спокойствие – паниката ще Ви попречи да действате правилно.
- Опитайте се да изгасите пожара. Ако имате пожарогасител под ръка, знаете как се работи с него и се чувствате уверени в действията си, не се колебайте да го ползвате. С вода не се гасят електрически уреди под напрежение и мазнини!
- Ако пожарът е голям, не можете да го загасите или застрашава живота и здравето Ви, напуснете жилището. Затваряйте вратите след себе си – така ще ограничите бързото разпространение на пожара. Не скачайте през прозорци/балкони, не се спускайте по водосточни тръби и не използвайте асансьора.
- Помнете, че имате около 2 минути, за да напуснете горящото жилище. При невъзможност да се евакуирате, използвайте мокри дрехи/кърпи, за да уплътните около вратата на помещението, в което сте. Оставете някакъв знак на прозореца или терасата, за да обозначите мястото, където се намирате, за да може пожарните екипи да се ориентират по-лесно. Обадете се на тел. 112 и дайте точното си местоположение.
- Само от няколко вдишвания дим може да загубите съзнание и това да се окаже фатално. Ако се наложи да преминавате през задимени участъци, винаги се движете ниско приведени към пода, тъй като димът се издига нагоре. Покрийте устата и носа с мокра дреха/кърпа.
- Ако дрехите Ви се запалят, не тичайте – това ще доведе до по-бързо разпространение на огъня. Вместо това спрете, легнете на земята, покрийте лицето си с ръце и се търкаляйте, докато огънят изгасне.
- След като сте напуснали жилището, не се връщайте обратно.
Ако имате информация за застрашени хора или за наличие на вещества/материали, които могат да предизвикат рязко развитие на пожара или да причинят взрив, незабавно уведомете пожарните екипи!
Как да намалим риска от възникване на пожар?
В кухнята
- Пазете чисти котлоните и фурната. Непочистената храна може лесно да се запали и да предизвика пожар.
- Почиствайте аспираторите и въздуховодите регулярно.
- Дръжте кухненските кърпи и гъби далеч от печката и други силно нагрети повърхности.
- Включвайте кухненските и домакински електроуреди само в изправни и заземени контакти.
- Изключвайте тостера и другите уреди, когато не ги ползвате.
- Не използвайте фурната или готварската печка за отопление.
- Не гответе ако Ви се спи, употребили сте алкохол или сте взели лекарства, които предизвикват сънливост.
- Когато готвите, завъртайте встрани от котлоните ръкохватките на кухненските съдове, за да избегнете изгаряния и разливи.
- Не напускайте кухнята, докато готвите. Изключвайте печката ако излизате, дори това да е за кратко. Ако варите или печете храна, проверявайте я често. Използвайте таймер, за да Ви напомня, че готвите.
- Носете дрехи с къси ръкави, а ако са с дълги – да са прилепнали или навити. Широките дрехи могат лесно да се възпламенят при контакт с пламъка от газови котлони.
- След като приключите с готвенето, уверете се, че печката и другите електроуреди са изключени.
Електрическа инсталация
- Подменете електрическите предпазители (бушони) със стопяема жичка с автоматични. По-надеждни са и могат да се използват многократно. Когато подменяте бушони, проверете дали са със съответния ампераж.
- Проверете дали всички ел. кръгове са правилно отбелязани на таблото.
- Веднъж месечно проверявайте всички бушони и прекъсвачи дали функционират правилно.
- Редовно проверявайте кабелите, контактите, щепселите и електроуредите за повреди. Ако има такива, не ги използвайте преди да са ремонтирани.
- Използвайте само изправни и заземени контакти. Не ги претоварвайте с много устройства и електроуреди. Инсталирайте контакти с дефектнотокова защита, ако се намират в близост до вода (мокри помещения, бани), за да се предпазите от токов удар.
- Избягвайте използването на разклонители. Никога не включвайте в тях електроуреди като бойлери или печки.
- Не прекарвайте кабели под килими или постелки и не ги затискайте с мебели, врати или прозорци.
- Ако забележите чести проблеми с изгарящи или изключващи се бушони, премигващо или слабо осветление, контакти или ключове, които издават пукащи, бучащи или пращящи звуци, извикайте специалист, за да провери ел. инсталацията.
Отопление с електрически уреди
- Използвайте само стандартни и технически изправни отоплителни уреди. Спазвайте инструкциите за експлоатация на производителя.
- Включвайте електроуредите само към токови кръгове с подходящо за целта сечение на проводниците. По възможност включвайте уредите директно в контакта, а не чрез разклонители.
- Не ползвайте отоплителни уреди с открити реотани.
- Върху или в близост до електрическите уреди никога не оставяйте горими предмети. Не ги използвайте за сушене на дрехи.
- При включени електроуреди никога не оставайте децата без наблюдение.
- При напускане на дома се убедете, че сте изключили всички уреди. Никога не оставяйте включени уреди без наблюдение.
- Укрепете добре всички отоплителни уреди поради опасността от обръщане.
- Уреди, включени към електрическата мрежа, не се гасят с вода при пожар! Това може да стане само след изключване на електрозахранването от електрическо табло!
Отопление с уреди, работещи на твърдо/течно гориво
- Ползвайте само стандартни и технически изправни отоплителни уреди. Спазвайте инструкциите за експлоатация на производителя.
- Отоплителните уреди трябва да се поставят на разстояние не по-малко от 1 метър до горими предмети. Не използвайте уредите за сушене на дрехи.
- Отоплителните уреди трябва да бъдат монтирани върху негорима подложка с прагове от всички страни с размер 30 см отпред и по 20 см отстрани на уреда. Стената зад печката трябва да бъде облицована с негорими материали.
- Печките на твърдо гориво никога не трябва да се разпалват с леснозапалими течности (бензин, дизел и др.). Почиствайте редовно горивната камера на печката. Никога не изхвърляйте пепел и въглени (жар) горими отпадъци, както и в пластмасовите контейнери за битови отпадъци.
- Течното гориво съхранявайте на предварително определени за тази цел обезопасени места извън жилищните помещения.
- Проветрявайте редовно отопляваните помещения. Монтирайте детектори за въглероден оксид/диоксид, за да Ви предупредят при достигане на опасни за здравето стойности.
- Комините трябва да са добре измазани, без пукнатини. Периодично да се почистват от натрупани сажди. Не се допуска заустване в тях на въздуховоди от вентилационни съоръжения.
- Уверете се, че димоотводните тръби (кюнците) са добре поставени и са стабилни.
- Отворите към комина трябва да се затварят със стандартно изработени ламаринени (метални) капаци.
Отопление с уреди, работещи на газ
- Пропан-бутанът се използва много често в бита за домакински нужди. Той е по-тежък от въздуха и при изтичане се натрупва в долната част на помещенията. По тази причина той никога не бива да се съхранява и употребява в подземни помещения.
- Ако се отоплявате с уреди, работещи с газ пропан-бутан, от изключителна важност е редовното проветряване на помещенията. Монтирайте детектори за въглероден оксид/диоксид, за да Ви предупредят при достигане на опасни за здравето стойности.
- Битовите бутилки се пълнят само на места където има изградени пунктове за пълнене на бутилки с пропан-бутан. Количеството газ трябва да бъде максимум до 80% от капацитета на бутилката. Препълването на бутилката в комбинация с повишаване на околната температура може да доведе до повишаване на налягането вътре в бутилката, изпускане на газ и опасност от взрив. Теч на газ може да възникне и при неизправност на редуцир-вентила, мембраната и гуменото уплътнение на бутилката.
- Гъвкавите присъединяващи маркучи трябва да са без напуквания, с дължина до 1,5 м. Не трябва да са прегънати или с липсващи притягащи скоби.
- Спазвайте инструкциите на производителя за извършване на периодичен технически преглед на бутилките.
- Не съхранявайте бутилки с пропан-бутан в близост до източници на топлина – печки, комини, котлони, както и на пряка слънчева светлина. Пазете от удар, не ги търкаляйте или оставяйте в легнало положение.
- Не оставяйте без наблюдение работещи газови уреди.
- При съмнение за изтичане на пропан-бутан (усеща се като специфична миризма на чесън) затворете вентила на бутилката, отворете прозорци/врати, за да проветрите помещението (по възможност изнесете изпускащата бутилка на открито); не използвайте запалителни уреди и не включвайте/изключвайте електроуреди или осветление – от всеки пламък или искра (дори и от статично електричество) може да възникне взрив.
Пиротехнически изделия
- Когато купувате пиротехнически изделия, се уверете че са с гарантирано качество и произход.
- Следвайте инструкциите на производителя за безопасна употреба.
- Запознайте се с предназначението и степента на опасност на изделията.
- Съхранявайте пиротехническите средства далеч от топлинни източници.
- Използвайте пиротехнически изделия на открито и далеч от запалими вещества и материали.
- Не допускайте децата да играят с пиротехнически изделия. Съхранявайте ги на недостъпни за тях места.
Свещи и цигари
- Не оставяйте горящи свещи без наблюдение. Изгасете ги, когато излизате или си лягате.
- Използвайте негорими стабилни поставки. Горящи свещи не се поставят под полици, рафтове, в близост до завеси. Поставяйте ги на безопасно разстояние от горими предмети и материали.
- Когато палите свещ, внимавайте за косата и дрехите си.
- Пазете горящи свещи от малки деца и домашни любимци. С действията си те могат да предизвикат пожар.
- Избягвайте да пушите в леглото. Уверете се, че сте изгасили угарката от цигарата преди да я изхвърлите.
По време на празници
- Използвайте само стандартни и изправни светлини и украса.
- Поставяйте украса на безопасно разстояние от отоплителни и нагревателни уреди.
- Когато излизате от дома си или си лягате, изключете светлините от контакта.
- Винаги внимавайте при употребата на отоплителни и нагревателни уреди, свещи, цигари и фойерверки. Бъдете още по-внимателни, ако сте под въздействието на алкохол – алкохолът забавя реакциите и Ви прави невнимателни.
Допълнителни съвети
- Направете си план за евакуация, който да включва маршрут, по който безопасно да напуснете дома си при пожар. Приемете, че този маршрут е ежедневния път за влизане и излизане. Определете и резервен маршрут, ако първият е блокиран. Погрижете се всеки член от семейството да научи евакуационния маршрут. Тренирайте маршрута със семейството поне два пъти годишно.
- Подгответе раница за бедствия с най-важните неща за оцеляване (аптечка, фенерче, зарядно за мобилен телефон, радио, храна и вода за 72 часа).
- Дръжте ключовете от вратите на място, където всички могат да ги намерят или просто ги оставете в ключалките. Не заключвайте децата, когато ги оставяте сами вкъщи.
- Научете децата, че запалката и кибритът не са за игра. Дръжте ги на недостъпни за тях места.
Поставете пожарогасител у дома и се научете как се работи с него.