Колкото по-далече сме от последното бедствие, толкова по-близо сме до следващото.
Даниъл Силва /1960/
американски журналист и писател романист
ПОЖАР НА ОБЩЕСТВЕНО МЯСТО
Правила за действие при пожар
- Ако възникне пожар, запазете спокойствие – паниката ще Ви попречи да действате правилно.
- Опитайте се да изгасите пожара. Използвайте пожарогасител или вътрешен пожарен кран ако знаете как се работи с него и се чувствате уверени в действията си.
- Ако пожарът е голям, не можете да го загасите или застрашава живота и здравето Ви, напуснете сградата. Спазвайте инструкциите на персонала и следвайте евакуационните знаци. Не използвайте асансьорите – движете се по стълбите.
- Не се връщайте назад, ако сте забравили нещо. Не се блъскайте и бутайте в другите. Ако имате възможност помогнете на малки деца, възрастни и хора с увреждания.
- Ако се наложи да преминавате през задимени участъци, винаги се движете ниско до пода, тъй като димът се издига нагоре. Покрийте устата и носа с мокра дреха/кърпа.
- Ако дрехите Ви се запалят, не тичайте – това ще доведе до по-бързо разпространение на огъня. Вместо това спрете, легнете на земята, покрийте лицето си с ръце и се търкаляйте, докато огънят изгасне.
- Ако имате информация за застрашени хора или за наличие на вещества/материали, които могат да предизвикат рязко развитие на пожара или да причинят взрив, незабавно уведомете пожарните екипи!
Как да се подготвим предварително?
- При влизане в сграда внимателно разгледайте схемата за евакуация. Запомнете къде се намирате, какво е разпределението на помещенията и как най-бързо се стига до изходите.
- Разгледайте знаците, указващи пътищата за евакуация.
- Вижте къде се намират пожарогасителите и пожарните кранове, както и бутоните за ръчно задействане на пожароизвестителната система.
УСЛОЖНЕНА ЗИМНА ОБСТАНОВКА
- Следете прогнозата за времето и пътната обстановка. Ако не е наложително, не пътувайте. Ако пътуването не може да бъде отложено, изберете първокласни пътища, дори да пътувате по-дълго.
- Проверете дали имате достатъчно гориво в автомобила. Вземете с Вас вериги, въже, лопатка, фенерче в автомобила. Карайте внимателно и със съобразена скорост.
- Облечете топли дрехи и заредете мобилния си телефон.
- В случай, че се окажете затънали в снега, завържете дреха с ярък цвят на антена, странично огледало или на друго видно място, за да бъдете забелязани. Периодично почиствайте натрупалия се около ауспуха сняг, за да избегнете отравяне с отработените газове на двигателя.
ГРЪМОТЕВИЧНА БУРЯ
Как да избегнем гръмотевичните бури
- Ако планирате излет в планината, винаги проверявайте прогнозата за времето преди тръгване. При лошо време си останете вкъщи – ще се разходите друг ден. Безопасността винаги е на първо място.
- Гръмотевичните бури обикновено се случват следобед. Затова най-доброто време за изкачване на планински върхове е рано сутрин.
- Стойте колкото се може по-далеч от гръмотевиците. Тъй като светлината се разпространява по-бързо от звука, първо ще видите светкавица и след това ще чуете гръмотевицата. След като видите светкавицата, пребройте секундите, докато чуете гръмотевицата. Ако не успеете да преброите до 30, бързо намерете подходящ подслон.
Какво да правим, ако сме на открито
- Ако сте на връх или било, тръгнете веднага надолу. Не оставайте на открити пространства.
- Намерете безопасно място като скален корниз или пещера. Стойте поне на метър от стените и 3 метра от тавана. По възможност стъпете на шалте или друг електроизолиращ материал. По този начин ще бъдете предпазени от протичането на електричеството по земната повърхност.
- При гръмотевична буря стойте далеч от метални предметите са като гръмоотвод. Изключете мобилните телефони.
- Независимо дали сте на открито или под заслон, застанетепо следния начин: клекнете, наведете главата си и покрийте ушите с длани и дръжте краката си събрани.
- Ако сте близо до вода – отдалечете се, тъй като водата е добър електрически проводник.
- Никога не се крийте под високи и самотни дървета.
- Ако сте запалили огън – изгасете го. Димът е йонизиран газ, който може да предава електричество.
- Не заставайте до животни. Животните в откритите полета също са изложени на риск от удар от мълния, особено ако се намират близо до метални огради или високи дървета.
Какво да правим, ако сме вкъщи
- Затворете входните врати и прозорците, стойте далеч от тях.
- Избягвайте използването на електрически уреди.
- Не използвайте чешмата и душа, тъй като водата е добър електрически проводник.
- Не използвайте асансьори. По време на гръмотевична буря е възможно прекъсване на електричеството.
Какво да правим по време на гръмотевична буря, ако сме на път
- Ако сте в кола, спрете, но не слизайте от нея.
- Ако сте на велосипед, незабавно слезте от него и се отдалечете.
- Стойте настрани от огради, парапети, електропроводи и други метални конструкции и предмети.
СИЛЕН ВЯТЪР
- Не оставайте на открито. Има опасност от падащи предмети. Влезте в обществена сграда, подлез, потърсете сигурен подслон.
- Ако си в планината заеми ниските места до отминаване на опасността.
- Ако сте на път, спрете автомобила на открито място, далеч от електропроводи и дървета и изчакайте до отминаване на опасността.
- Ако сте вкъщи, затворете плътно вратите и прозорците
ХИМИЧЕСКО/РАДИАЦИОННО ЗАМЪРСЯВАНЕ
Правила за действие.
- Запазете самообладание и споделете за опасността с хората около вас.
- Ако сте вкъщи, спрете вентилационните/климатичните инсталации, затворете прозорците, вратите и отдушниците и ги уплътнете с мокри кърпи, одеяла, завеси и др. Не излизайте навън.
- Ако сте на открито, незабавно напуснете заразения район, като се движите перпендикулярно на посоката на вятъра. Използвайте маска или кърпа, за да защитите дихателните пътища.
- При излизане от заразения район, свалете дрехите и обувките и ги поставете в найлонов плик и го запечатайте. Промийте устата и очите, измийте тялото с вода и сапун. Облечете чисти дрехи.
- Обработвайте хранителните продукти чрез обилно измиване и отстраняване на повърхностния слой.ю
- Проверявайте за актуална информация от компетентните органи. Важни информационни източници са националните радио и телевизионни канали. Освен чрез тях, предупреждение за опасност може да получите и чрез Национална система за ранно предупреждение и оповестяване и системата BG-ALERT.