Колкото по-далече сме от последното бедствие, толкова по-близо сме до следващото.
Даниъл Силва /1960/
американски журналист и писател романист
ПОЖАР НА ОБЩЕСТВЕНО МЯСТО
Още по време на планиране на сградата, а по-късно и при нейното строителство се изпълняват необходимите строителни и технически норми за пожарна безопасност. Собствениците/ръководителите на тези обекти осъществяват организацията и обучението на служителите си за действия при възникване на пожар в тях.
Как да се подготвим за пожар в хотел, търговски център, кино или театър?
- При влизане в сградата внимателно разгледайте етажната схема за евакуация, от която изключете асансьорите като вариант за безопасно напускане на обекта. Ориентирайте се и запомнете къде се намирате, какво е разпределението на помещенията и как най-бързо се стига до изходите;
- Разгледайте зелените знаци указващи пътищата за евакуация. Вижте къде се намират пожарогасителите и пожарните кранове, както и бутоните за ръчно задействане на пожароизвестителната система.
В случай на пожар:
- Запазете самообладание и спазвайте указанията на длъжностните лица, охраната или персонала за напускане на сградата.
- Незабавно напуснете сградата, като използвате стълбищната клетка или външни, стабилни стълби. Следвайте евакуационните знаци. В никакъв случай не използвайте асансьорите. Ако се окажете в асансьор – слезте по най-бързия начин и използвайте стълбищата.
- При преминаване през задимено пространство се придържайте близо до стените, движете се приведени, ниско долу – там концентрацията на опасните газове е по-малка.
- Поставете мокра кърпа на устата и носа, намокрете дрехите си, покрийте откритите части на тялото с мокри кърпи.
Не се връщайте назад, ако сте забравили нещо и не се движете в посока обратна на движението. Не се блъскайте и бутайте в другите. - Ако имате възможност помогнете на малки деца, възрастни и хора с увреждания.
- Ако имате информация за застрашени хора, незабавно я предайте на спасителните екипи.
СНЕГОНАВЯВАНИЯТА И ЗАЛЕДЯВАНИЯТА
Снежните виелици и заледявания са чести явления за нашата страна през зимните месеци. При обилни снеговалежи се създават условия за възникване на катастрофи. Възможно е част от населените места да останат изолирани и с нарушено електро и водоснабдяване, вследствие на скъсани електропроводи.
Какво трябва да правите при снегонавяване и заледяване?
- Следете прогнозата за времето и пътната обстановка в региона и извън него, и ако не е наложително, отложете пътуването.
- Ако пътуването не може да бъде отложено, за предпочитане е да пътувате с влак. Облечете топли дрехи и подходящи обувки, вземете вода.
- Ако все пак тръгнете с автомобил, проверете дали имате достатъчно гориво, въже, лопатка, фенерче и брадвичка. Гумите не трябва да са много напомпани, поставете вериги.
- Изберете първокласни пътища, макар че може да пътувате по-дълго. Карайте внимателно и със съобразена скорост.
- Ако по пътя видите затрупани автомобили, маркирайте мястото и съобщете на тел. 112.
- В случай, че се окажете затънали в навявания от сняг, избягвайте да оставяте двигателя да работи на празен ход, поради опасност от отравяне. Завържете дреха с ярък цвят на антена, странично огледало или на друго видно място, за да бъдете забелязани от спасителните екипи.
- Окажете помощ на изпадналите в беда. Измръзналите части на тялото се разтриват със спирт и леко се масажират.
Не спирайте да почивате на открито. Ако обстановката се усложни, преустановете пътуването, като спрете в най-близкото населено място. - Когато трябва да вървите пеша, екипирайте се с подходящи обувки и топли дрехи. Избягвайте да се движите сами, придвижвайте се далеч от сгради, електропроводи, стълбове и дървета, вземете мерки против измръзване на крайниците.
- Носете със себе си лекарства и термос с чай или други топли и подсладени напитки.
- В населените места се обърнете към административните власти, специализираните органи на МВР или пътните служби.
ГРЪМОТЕВИЧНА БУРЯ
СРЕД ПРИРОДАТА
- Ако се намирате на открито по време на гръмотевична буря, стойте далеч от високи дървета и канари. При наличие на сух предмет, седнете върху него. Не лягайте и не докосвайте земята с ръце. Клекнете и наведете главата си надолу, притиснете коленете до гърдите си, със скръстени ръце обхванете глезените на краката.
- Ако сте повече хора, стойте на разстояние един от друг.
- Внимавайте с пещерите. Застанете най-малко на 3 метра навътре от входа и поне на един метър от стените.
- Ако се намирате в река, езеро или басейн, незабавно излезте от водата и се отдалечете. В случай, че сте с лодка или сърф в морето, по най-бързия начин излезте на брега;
КОГАТО СТЕ НА ПЪТ
- Ако бурята ви застигне в кола, спрете, но не слизайте от нея. Прибери антената.
- Ако сте на велосипед, незабавно слезте от него.
- Отдалечете се от електропроводите,
- Стойте настрани от метални конструкции, огради, парапети и други метални заграждения.
У ДОМА
- Ако се намирате в къщи или на работното място, изключете от мрежата всички електрически уреди, затворете вратите и прозорците, стойте далеч от чешми, балконски врати и прозорци.
- За защита на сградите от пряко попадане на мълнии, трябва да има изградени мълниоприемници и мълнииотводи.
- Мълниезащитната инсталация на всяка сграда трябва периодично да бъде проверявана;
СИЛЕН ВЯТЪР
Силните ветрове са често явление за територията на страната и представляват опасност за хората, като могат да нанесат значителни материални щети.
- Ако сте вкъщи при възникване на необичайно силен вятър изключете тока, водата и газта.
- Затворете плътно вратите и прозорците. Смерчът засяга най-често покривните конструкции и горните етажи. Ако е необходимо се скрийте в мазето на сградата,
- Не оставайте на открито. Има опасност от падащи отломки от сградите и други предмети,
- Ако сте далеч от дома, влезте в обществена сграда, подлез, потърсете сигурен подслон.
- Ако сте на път, спрете автомобила на открито място, далеч от електропроводи, дървета и от надвиснали скални маси.
- Ако си на полето или в планината заеми ниските места до отминаване на опасността.
ПРОМИШЛЕНА АВАРИЯ
Промишлената авария е внезапна технологична повреда на машини, съоръжения и агрегати или извършване на дейности с рискови вещества и материали в производството, обработката, използването, съхраняването, натоварването, транспорта или продажбата, когато това води до опасност за живота или здравето на хора, животни, имущество или околната среда.
НАЙ-ЧЕСТО СРЕЩАНИТЕ ПРОМИШЛЕНИ ОТРОВИ СА АМОНЯК И ХЛОР
АМОНЯКЪТ е безцветен газ с остра задушлива миризма, два пъти по-лек от въздуха, образува експлозивни смеси. Разтворим във вода. Парите на амоняка образуват бял облак, който се издига на височина до 20-30 м. Вследствие на поетата влага от въздуха облакът отново се спуска близо до земната повърхност. Разпространението на амонячния облак зависи от приземната метеорологична обстановка.
Той засяга горните дихателни пътища, а в по-голяма концентрация – централната нервна система. Причинява задушаване, силни пристъпи на кашлица, болки в очите, зачервяване на кожата с поява на червени петна и мехури, виене на свят, болки в стомаха и повръщане.
ХЛОРЪТ е силно отровен газ, с характерна остра, задушаваща миризма, има жълто-зелен цвят. Разтворим във вода. Бързо се изпарява и образува жълтозелен облак, който се движи близо до земната повърхност и се събира в ниските места и тунели. Предизвиква силно раздразнение на дихателните пътища, мъчителна кашлица, болки в гърдите, парене и сълзене в очите, при съприкосновение предизвиква изгаряния по кожата.
ПОВЕДЕНИЕ ПРИ ПРОМИШЛЕНИ АВАРИИ И ИЗТИЧАНЕ НА АМОНЯК ИЛИ ХЛОР:
- Запазете самообладание и споделете за опасността на хората, около вас.
- Ако сте вкъщи затворете прозорците, вратите и отдушниците и ги уплътнете с мокри кърпи, одеяла, завеси и др. При възможност се качете на горните етажи на сградата.
- Ако не разполагате с противогаз, намокрете марлена превръзка, кърпа или хавлия.
- Ако сте на открито, незабавно напуснете заразения район, като се движите перпендикулярно на посоката на вятъра.
- Ако сте в превозно средство, затворете прозорците, продължете по най-късия път и излезте извън заразения район.
- При излизане от заразения район свалете и проветрете дрехите, преди да свалите индивидуалните средства за защита. Промийте устата и очите, измийте тялото с вода и сапун. Облечете чисти дрехи.
- При завръщане в дома или на работното място /след отстраняване на аварията/ проветрете, а мебелите, пода и стените се избършете с влажна кърпа.
- Обработвайте хранителните продукти чрез обилно измиване и отстраняване на повърхностния слой.
- Не извеждайте на паша животните в заразените райони.
При отравяне с амоняк се препоръчва чист въздух, вдишване на водна пара с прибавка на оцет или лимонтузу /в горещата вода се сипва оцет/. При поражение на кожата от амоняк, след измиването й с чиста вода се прави компрес с 2-3% воден разтвор на оцетна, лимонена или винена киселина. Направете промивка на очите с вода, 0,5-1% разтвор на стипца или 2-3% разтвор на оцет;
При отравяне с хлор се препоръчва промивка на очите, носа и устата с 2% разтвор на сода бикарбонат /1 чаена лъжичка в чаша вода/. Правят се кислородни инхалации. Прилага се вдишване на пари от смес на спирт, етер или амоняк, препоръчва се и вдишване на пулверизиран разтвор на сода бикарбонат. Пострадалите се изпращат в болнично заведение;
ЖИВАК
Живакът е течен метал, изпарява се трудно, но парите му са изключително отровни. При продължително въздействие на парите на живака върху човешкия организъм, се уврежда предимно нервната система, отслабва паметта, появява се обща слабост, раздразнителност, главоболие и нарушен сън. Попадайки в организма чрез храна живакът и неговите съединения, засягат сърцето, червения костен мозък, кръвоносните съдове, черния дроб, далака, храносмилателната дейност, бъбреците и кожата.
Ако счупите термометър или поради някаква друга причина разпилеете живак трябва да предприемете следните защитни мерки:
- Ако живакът е попаднал върху килими, мокети или други порести материали се препоръчва те да бъдат изхвърлени. Живакът може да се отстрани с прахосмукачка – ако тя не е на водна основа, филтърът след това също се изхвърля. Не трябва обаче да се пропуска посипването на пода със сяра на прах – може да го направите след почистването с прахосмукачка или директно върху разпиления живак, като оставите сярата да подейства за около час, час и половина.
- Ако живакът попадне в тялото през устата, тя трябва да се изплакне добре с вода. При попадане на живак в очите те се мият обилно с вода в продължение на 15 минути. Трябва незабавно да се потърси лекарска помощ.
- Ако децата са играли с “подвижните топчета”, незабавно ги изкъпете обилно с вода и сапун.
- При вдишване на живачни пари излезте на чист въздух.
- При всички случаи на отравяния с живак и живачни съединения потърсете лекар-токсиколог.
ВНИМАНИЕ! По време на бедствия нараства престъпността, бъдете внимателни, пазете имуществото си и подайте сигнал при забелязани нередности.