„ЛЕОНАРДО ДА ВИНЧИ“ – Осъществен обмен на опит във ФР Германия и Р Италия
С Решение № 1720/2006/EC на Европейския парламент и на Съвета от 15 ноември 2006 г., се създава Програмата „Учене през целия живот”. Тя стартира на 01 януари 2007 г. и ще продължи до 31 декември 2013 г. с общ бюджет за периода, възлизащ на 6 970 000 000 евро.
Програмата има за първостепенен приоритет засилване приноса на образованието и обучението за постигане на целите на Лисабонската стратегия за превръщане на Европейския съюз в най-конкурентната икономика в света, основана на знанието, с устойчиво икономическо развитие, повече и по-качествени работни места и по-голяма социална интеграция.
Основната й цел е да допринася чрез обучение през целия живот за развитието на Европейския съюз като общество, основано на напредналото знание, с устойчиво икономическо развитие, по-голяма и по-добра трудова заетост, и по-голямо социално сближаване, като успоредно с това да гарантира добра защита на околната среда за бъдещите поколения.
Програма „Учене през целия живот” се състои от четири секторни програми, насочени към:
- училищното образование (секторна програма „Коменски”);
- висшето образование (секторна програма „Еразъм”);
- професионалното образование (секторна програма „Леонардо да Винчи”);
- образованието за възрастни (секторна програма „Грюндвиг”);
Секторна програма „Леонардо да Винчи” поддържа и осъществява политиката за професионално образование и обучение на страните членки на ЕС, като се съобразява със съдържанието и организацията на тази политика в съответната страна. Целта на програмата е посредством транснационалното сътрудничество и натрупания опит да се повишава качеството на професионалното образование и обучение, да се поощряват иновациите и да се разпространяват добрите професионални практики и системи в Европа.
Политическата рамка на програмата „Леонардо да Винчи“ e Копенхагенският процес, актуализиран с Комюникето от Маастрихт (2004 г.) и последно с Комюникето от Хелзинки (2006 г.). Основният акцент на процеса е поставен върху увеличаването на привлекателността, подобряване на прозрачността, системите за информиране и ориентиране, признаване на уменията и квалификациите и засилване на европейското измерение.
Целевите групи на проекти по програмата са лица от всички нива на професионалното образование и обучение, институции и организации, предоставящи възможности за обучение, асоциации на обучаеми, родители и учители в сферата на професионалното обучение, изследователски центрове, Висши учебни заведения и др.
В началото на 2008 г. Главна дирекция “Пожарна безопасност и спасяване” при МВР стартира работа по изготвяне на проекти за кандидатстване по програма “Леонардо да Винчи”.
Успешно бяха разработени две проектни предложения, които бяха насочени към служители от оперативното направление в звената за пожарна безопасност и спасяване на МВР и служители от Научно-приложния институт по Пожарна безопасност и спасяване към ГДПБС-МВР.
Първият проект “Подобряване на координацията и взаимодействието при осигуряване на пожарна безопасност в Република България чрез взаимстване на добрите практики на Европейския съюз” е пряко насочен към всички служители, работещи в оперативното направление.
Основната му цел бе подобряване на управлението и координацията между отделните звена за пожарна безопасност и спасяване на МВР чрез взаимстване на добрите практики на Европейския съюз. За постигането й бе необходимо натрупване на познания за практиката в тази област в другите страни, както и информация за специфичните комуникационни връзки и взаимодействието между институциите при действия в извънредни ситуации.
В изпълнение изискванията на проекта в обучението се включиха специалисти от пожарните звена, пряко отговорни за координацията и взаимодействието при осъществяване на оперативна намеса. Предвид това, през месец ноември 2008 г. в ГДПБС-МВР се проведе подбор на кандидатите за участие в програмата. Конкурсът се състоя в два етапа: първи – подбор по документи и втори – провеждане на интервю на чужд език (немски и английски). След приключване на двата етапа, бе изготвено крайно класиране, като за участие в мобилността на експерти в ФР Германия и Република Италия бяха определени десет служители от звената за пожарна безопасност и спасяване и ГДПБС-МВР.
В периода от 22 до 28.02.2009 г. първата българска група пожарникари, състояща се петима служители от ГДПБС-МВР и звената за ПБС при СДВР и ОДМВР – Варна, Видин и Монтана, участва в обмена на опит с германските колеги от доброволните и професионалните пожарни служби.
В рамките на посещението са били проведени редица срещи с представители на пожарните служби от провинции Саксония и Саксония – Анхалт, като бяха посетени професионалните пожарни служби в гр. Хале, гр. Лайпциг, гр. Мерзебург и летище Лайпциг-Хале, доброволното пожарно формирование в Осмунде – община Кабелскетал, пожарния музей на провинция Саксония, както и изпитателния и учебен център на доброволните пожарни служби в провинция Саксония – Анхалт.
Проведени бяха и срещи с окръжния управител на окръг Саалекрайз и кмета на община Кабелскетал, по време на които е била представена създадената организация по осигуряване на пожарната безопасност във ФР Германия чрез доброволните пожарни служби.
Българските пожарникари са посетили и изградените оперативни центрове за спешни повиквания в гр. Хале, гр. Лайпциг и гр. Мерзебург, където са се запознали с използваните програмни продукти и организацията при повикване и ръководене на силите и средствата.