- Обща информация
През 2007 г. е приета Директива на Европейския парламент и Съвета на ЕС, която регулира оценката и управлението на риска от наводнения. България като държава-членка на ЕС се задължава да извършва такава предварителна оценка, като целта е създаването на рамка от мерки за намаляване на риска от вреди от наводнения.
До момента се осъществява идентификация на потенциално опасни обекти (ПОО) на територията на Р България единствено по „Наръчник за оценка на риска и съществените изисквания към обема и съдържанието на експертизите на потенциално опасни обекти”.
С цел разработване на методиката, по която да се извършват всички дейности по изпълнение на Директивата, Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” при МВР, в ролята си на пряко отговорна институция в областта на защитата от наводнения разработи проект DAMSAFE. Това е проект в сферата на превенцията от наводнения и се реализиран по Финансовия инструмент за гражданска защита на ЕС. Пълното му наименование е „Подобряване на превенцията и осъзнаването на опасността от наводнения чрез разработване на стандартизиран подход за оценка и управление на риска от малките язовири, базиран на европейски добри практики и обмяна на опит”
Координиращ (водещ) бенефициент по проекта е Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” при МВР, като пълноправни партньори са организации на национално ниво от България, Австрия и Германия:
- Walde+Corbe Consluting Engineers, Германия;
- Технически университет Виена, Австрия;
- Департамент за управление на водите на Федералното правителство на област Щирия, Австрия;
- Университет по архитектура, строителство и геодезия, София;
- Геолого-географският факултет на Софийския университет;
- Напоителни системи ЕАД;
- Националния институт по метеорология и хидрология на БАН.
Продължителността на проекта е 24 месеца, като изпълнението стартира на 01 март 2011 г. и финализира на 28 февруари 2013 г.
- Цели
Този проект включващ участието на партньори на национално и международно ниво с различни възможности и компетенции представлява възможност за обмен на опит и извличане на поуки в областта на предотвратяването на наводненията и управлението на водните ресурси. Той ще положи основите за подобряване на подходите за предотвратяването на наводнения, насочени към защита на населението, околната среда и инфраструктурните съоръжения на малките язовири.
Реализирането на проекта ще направи възможно идентифицирането на потенциално опасни водоеми в критично състояние, ще разработи критерии и указания за преценка на риска и щетите от катастрофални наводнения и ще предложи възможности за намаляване на риска в следствие нарушени функции на потенциално опасни съоръжения.
Проектът е в сферата на превенцията и общата му цел е подобряване на превенцията от наводнения и сигурността на гражданите в засегнатите населени места и на инфраструктурни обекти, посредством оценка на вероятността от катастрофално разливане. С неговото реализиране ще се създаде основа за един оптимизиран план за постепенно подобряване на състоянието на потенциално опасни водостопански обекти.
Специфичните му цели са:
- да се направи оценка на малките язовири по отношение риска от наводнения застрашаващи населените места;
- да се проучи и оцени ефективността на съществуващите малки язовири като ретензионни басейни (за задържане на евентуална висока вълна);
- да се разработи Наръчник за оценка и управление на риска от наводнение при наличие на малки язовири, с цел бъдещото му прилагане в други водосборни области
- Дейности
С цел разработката на стандартизиран метод за проучване и оценка на сигурността на малките язовири, проектът предвижда разработка и определяне на необходимите етапи и критерии, въз основа на примерно проучване на водоемите в избрана за целта пилотна област – Плевен.
Разработката ще бъде направена, прилагайки съвременните технически стандарти, залегнали в нормативните документи за проектиране и оразмеряване на водоемите и на практическия опит в Австрия и Германия и ще се концентрира върху адаптирането на този опит и съответните нормативни документи към българските условия.
Предвижданите дейности по проекта са както следва:
- оценка и анализ на техническото състояние на малките язовири и хидроинженерните съоръжения в пилотната област Плевен;
- извършване на геодезични измервания, геоложки изследвания и изработване на дигитален модел на терена;
- разработване на концепция за анализ на сигурността на малките язовирни стени, основан на теорията на риска;
- извършване на хидроложко проучване на избраните басейни и техните водосбори;
- разработване на картна на риска чрез извършване на софтуерно хидравлично моделиране на потенциалните рискове;
- разработване на концепция за оценяване на възможностите за ползване на съществуващи малки язовири като ретензионни басейни;
- разработване на Наръчник за оценка и управление на риска от наводнение при наличие на малки язовири.