Проект № CB005.1.11.006 „Интелигентно стратегическо транснационално развитие за реакция в случай на мащабни природни и причинени от човека опасности и бедствия – ISeC ” по Програмата за трансгранично сътрудничество ИНТЕРРЕГ – ИПП „България – Турция“ 2014 – 2020г.
Водещ партньор: Дирекция за управление на бедствия и извънредни ситуации – Къркларел, Турция
Партньор: Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – МВР
Продължителност: 21.03.2017 – 20.03.2019
Общ бюджет: 568 473.20 €
Дейности и резултати:
Основният приоритет на проекта е да спаси човешкия живот. Поради тази причина, когато създателите на проекта излязоха с идеята му, следваха тази цел.
Проектът ISeC възникна поради липса на интелигентна стратегия и политика за укрепване на капацитета за трансгранично сътрудничество България – Турция в областта на опазването на природата и европейското териториално сближаване. Превенцията срещу природни и причинени от човека опасности и бедствия изисква информираност на населението относно човешка дейност върху околната среда. Отчетена бе и необходимост за нови методи и иновативно оборудване за опазване на трансграничния регион и незабавна реакция при природни и причинени от човека опасности и бедствия.
Някои от дейностите по проекта като стандартни оперативни процедури, съвместен план за намеса, съвместни обучения и теренни упражнения, са създадени за увеличаване на интервенционното взаимодействие на отговорните органи по време на бедствията. Съвместните срещи за подготовка на процедури и планове и съвместните обучения допринесоха значително за опознаването и установяването на добри отношения за партньорите.
Стандартни оперативни процедури и съвместен план за спасяване, подписани от два отговорни органи в граничния регион, повишиха силите за реагиране при бедствия и увеличиха доверието на хората, живеещи в региона.
Теренните упражнения, които се реализираха заедно, показват, че съвместната ни работа при бедствия има по-ефективни резултати.
Специално проектираните съоръжения, които се доставиха по проекта, увеличиха способността за намеса при бедствията. Новите технологични съоръжения: дронове, пикапи и специализирани системи за въздушно наблюдение, улесняват организирането на дейностите по време на бедствията.
При планирането на проектите и дейностите се целеше проектът да допринесе за общото развитие и устойчивия туризъм в региона чрез намаляване на последиците и рисковете от природни и причинени от човека опасности и бедствия в дългосрочен план. Резултата от проекта повиши безопасността на пожарите и бедствията в региона, което ще привлече нови инвеститори в трансграничния регион.