ROBG-332 „Съвместно доброволчество за по-безопасен живот“ JVSF по Програма за трансгранично сътрудничество „Интеррег V–A Румъния-България“ 2014-2020 г.
Каква е целта?
Целта на проекта е да се подобри теоретичната и практическа готовност на звената за реагиране при аварийни ситуации и да подобри координацията и ефективната реакция в случай на бедствия в трансграничния регион. Това ще бъде постигнато чрез развитие на специализиран общностен център за обучение на доброволци в с. Белица, община Тутракан. Тренировъчният център ще бъде първият по рода си на Балканския полуостров, който ще осигури пълния набор от съоръжения, необходими за настаняване, сесии в класната стая и практически обучения. Избраното местоположение ще предлага обучение и спортни съоръжения, водни и горски площи, където ще бъдат симулирани различни видове бедствия. Ще бъде закупено допълнително оборудване, което ще допълни съществуващото.
Какъв е бюджетът?
998,815.75 евро, от които 848,993.36 ЕФРР.
Кой го изпълнява?
Водещ бенефициент (ВБ): Община Тутракан;
Бенефициент 2 (Б2): Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Министерство на вътрешните работи;
Бенефициент 3 (Б3): Главен инспекторат по извънредните ситуации – Министерство на вътрешните работи- Румъния;
Бенефициент 4 (Б4): Национална асоциация на доброволците в Република България
Кога се изпълнява?
Начална дата:12.09.2018 г.
Крайна дата: 11.09.2021 г.
Продължителност: 36 месеца
Къде се изпълнява?
област Силистра и окръг Калараш
Как се изпълнява?
Всички дейности по проекта имат за цел да подобрят готовността от местните звена за доброволно реагиране, които са първите, които реагират в случай на бедствие. Адекватността на техните действия е от съществено значение за ограничаване на бедствията и смекчаване на свързаните с тях рискове за човешкия живот, природата и собствеността.
Дейностите по проекта са както следва:
Анализ на риска в трансграничния регион;
Закупуване на цялостни защитни костюми за пожарогасене и тренировъчна кула за обучение;
Разработване на доброволчески план за съвместни действия за реагиране при аварии;
Разработване на съвместна програма за обучение на звена за доброволно реагиране;
Провеждане на теоретични и практически обучения на доброволци в България и Румъния.
Какви ще са резултатите (какъв е приносът за Програмата)?
Изпълнение на програмата: 4,779,754 души, които се възползват от действия за управление на риска, 4591666 лица, ползващи се от мерки за защита от наводнения, 4 779 754 лица, ползващи се от мерките за опазване на горските пожари, 5 съвместни партньорства в областта на съвместното ранно предупреждение и реагирането при извънредни ситуации:
– 1 партньорство между Главен инспекторат по извънредни ситуации и ГДПБЗН-МВР за разработване на програма за обучение и план за обучение на доброволчески формации,
– 1 партньорство между Главен инспекторат по извънредни ситуации, ГДПБЗН-МВР и Национална асоциация на доброволците в Р. България за разработване на обща аварийна ситуация,
– 1 партньорство между Община Тутракан, Главен инспекторат по извънредни ситуации да разработи център за обучение на доброволчески формирования на територията на общината,
– 1 партньорство между Национална асоциация на доброволците в Р. България, Община Тутракан, Главен инспекторат по извънредни ситуации и ГДПБЗН-МВР да провеждат обучения на доброволци в учебния център в село Белица, Община Тутракан, по програма за обучение, разработена по време на изпълнението на проекта,
– 1 партньорство между Главен инспекторат по извънредни ситуации и ГДПБЗН-МВР за обмен на опит, знания и обучители по време на обучителните сесии.
Резултати от програмата: повишено качество на съвместното управление на риска в трансграничния регион от незадоволително (2.00) до задоволително (3.00)
Статус на проекта:
Проектът е в изпълнение