В периода от 14 до 17 януари България, в частност ГДПБЗН съвместно с Центъра за изследване, изграждане и усъвършенстване на способностите на НАТО за управление на кризи и реагиране при бедствия, е домакин на основна планираща конференция за провеждането на международно полево учение заедно с Евроатлантическия център за координиране на реагирането при бедствия на НАТО (EADRCC) „БЪЛГАРИЯ 2025“.
В конференцията участват 176 представители на 31 държави от 5 континента. Процесът на планиране и подготовка на учението стартира в края на 2024 г. с подписване на Меморандум за разбирателство.
Целите на учението са изграждане на устойчивост чрез способността на България да управлява сложни извънредни ситуации, тестване на процедурите и способности на България за подкрепа на страната домакин и идентифициране на мерки за подобряването им при необходимост, както и обмен на знания и добри практики за координация и реагиране между участващите държави и организации.
„За мен е голяма привилегия и чест да ви приветствам с добре дошли в нашата красива столица. Чувствам се особено доволен да видя толкова много хора събрани днес. Това е ясна индикация за засиления интерес към учението „БЪЛГАРИЯ 2025“ и съм убеден, че заедно ще го превърнем в успешна история.“ С тези думи главен комисар Александър Джартов се обърна към участниците. „Ние виждаме учението „БЪЛГАРИЯ 2025“ като инструмент, чрез който можем да тестваме и допълнително валидираме концепции, процедури и най-съвременни решения и по този начин да повишим устойчивостта. Миналата година НАТО отбеляза 75 години колективна отбрана, докато ние отбелязахме нашата 20-та годишнина като пълноправен съюзник. Алиансът осигурява безопасността и сигурността на повече от 1 милиард души, но това не трябва да се приема за даденост. Това е нещо, с което можем да се гордеем, но в същото време е и огромна отговорност.“, допълни още главен комисар Джартов.
„Бих искал да благодаря на България за домакинстването на учение „БЪЛГАРИЯ 2025“. Това е конкретен знак за ангажимента на България към НАТО, към управлението при кризи, към гражданско-военното сътрудничество и към сътрудничеството с партньорите на НАТО. Това учение ще даде възможност за регионално сътрудничество при извънредни ситуации, гражданско-военно взаимодействие при широк спектър от кризи, логистична координация и използване на най-новите технологии в отговор на бедствия. Учението „БЪЛГАРИЯ 2025“ ще помогне на съюзниците и партньорите да се подготвят за извънредни ситуации и да подобрят своята устойчивост“, каза в обръщението си г-н Пиер Казалет – директор на дирекция „Сътрудничество в областта на отбраната и сигурността“ към Главната квартира на НАТО.