Проект № BG16M1OP002-4.001-0001 „Центрове за повишаване готовността на населението за реакция при наводнения“ по Оперативна програма „Околна среда“ 2014-2020 г.
Общата цел на проекта е повишаване капацитета на населението на национално ниво за действия при наводнения и последващи кризи, чрез създаване и развитие на необходимата инфраструктира и методологическа рамка за подготовка на населението на територията на Република България за защита и справяне с последствията при възникването на наводнения.
Общата цел на проекта ще бъде постигната чрез реализиране на неговите специфични цели, както следва:
1. Да се изградят регионални обучителни центрове в 6-те района за планиране на територията на Република България, с което да се осигури повишаване на степента на информираност и капацитета на населението за реакция и защита при възникването на наводнения и последващи кризи;
2. Да се подготвят и реализират програми за обучение на населението за действия при наводнения и последващи кризи, с приоритет към най-уязвимите социални групи –ученици, човека на възраст над 60 години, както и населението в трудоспособна възраст и други целеви групи;
3. Да се създадат условия за устойчиво развитие и надграждане на проектните резултати чрез проучване на готовността на населението за действия при наводнения и последващи кризи и развитие на стратегия за последващи действия.
За осъществяване на общата и специфични цели на проекта са предвидени следните дейности за изпълнение:
1. Организиране и управление на проекта;
2. Организиране и провеждане на процедури по ЗОП за избор на изпълнител на дейности в проекта;
3. Ремонт и оборудване на 6 регионални обучителни центрове: В рамките на тази дейност се планира създаването на обучителни центрове с учебни полигони, в 6-те региона на планиране на територията на страната, които ще бъдат оборудвани за провеждането на теоретични, практически и симулационни обучения за действия при наводнения и последващи кризи. Центровете ще бъдат позиционирани в следните населени места по райони на планиране: За Северозападен район – гр. Враца, за Северен централен район – с. Гергини, за Североизточен район – гр. Шумен, за Югоизточен район – гр. Бургас, за Южен централен район – с. Бошуля и за Югозападен район – гр. София.
4. Изграждане на капацитет на преподавателския състав в шестте центъра:За изграждане на капацитета на преподавателския състав в шестте центъра е предвидена подготовка на 700 служители на ГДПБЗН-МВР, които ще бъдат пряко ангажирани със създаването на методически ръководства, програми за теоретична и практическа подготовка на населението, както и с провеждането на конкретни обучения.
5. Обучение на ученици:В рамките на тази дейност ще бъдат организирани и проведени обучения за ученици, както следва:
– 600 петдневни курса в обучителните центрове по 20 участника, за действия при наводнения и последващи кризи, включващи теоретични и практически занятия, за 12 000 ученици от 3 до 5 клас;
– Теоретични занятия за 60 000 ученици от 5 до 12 клас, които ще се провеждат в учебните заведения, в часовете на класния ръководител;
– Двудневни обучения за самоспасяване и действия преди пристигане на специализирани медицински екипи (центровете за спешна медицинска помощ) при инциденти, свързани с наводнения и последващи кризи, за 6000 ученици;
– 6 регионални състезания за по 50 ученици, както и национално състезание, което ще се проведе между шест групи по 15 ученици.
6. Обучение на възрастни хора:В рамките на дейността е предвидено 7 152 човека да преминат теоретична и практическа подготовка в 6-те регионални обучителни центъра. Обученията ще бъдат, както следва:
– 300 двудневни курса за групи по 20 участника на възраст над 60 години, за действия при наводнения и последващи кризи;
– 48 двудневни курса за групи по 24 участника в работоспособна възраст, за действия при наводнения и последващи кризи. От тях, 20 курса са определени за обучение на учители за работа с разработените по Дейност 2 програми за продължаване на процеса на изграждане на капацитет в учениците, след приключване на проекта.
7. Обучение на представители на другите целеви групи по проекта:В рамките на настоящата дейност ще бъдат проведени следните обучения:
– За доброволци ще бъдат проведени 150 тридневни курса на групи от 20 участника, за теоретично и практическо обучение за действия при наводнения и последващи кризи;
– За представители на НПО и на бизнес организации, ще бъдат проведени 48 двудневни курса, всеки с по 24 участника, за теоретично и практическо обучение за действия при наводнения и последващи кризи;
– За представители на медиите, ще бъдат проведени 6 двудневни курса, всеки с по 20 участника, за теоретично и практическо обучение за действия при наводнения и последващи кризи и подходи за комуникиране с населението.
8. Финални симулационни учения по центрове с представители на всички групи обучени участници: Дейността включва организиране и провеждане на шест финални симулационни учения по центрове с представители на всички групи обучени участници – по 100 участника на учение.
9. Провеждане на проучвания и разработване на стратегически документи за целите на подготвителната фаза на проекта, текущия мониторинг и оценката на въздействието от изпълнението на дейностите за повишаване готовността на целевите групи за адекватна реакция при наводнения и последващи кризи. Осъществяването на проучвания за изследване на общественото мнение ще подпомогне реализацията на проекта, като ще установи чрез научни способи нагласите, възприятията и потребностите на населението и специфичните целеви групи по проекта към темата за подготвеността за адекватна реакция при наводнения.
10. Дейности по информация и публичност. С изпълнението на проекта ще бъдат постигнати следните индикатори:
– Намаляване на броят на Районите със значителен потенциален риск от наводнения от 116 на 69;
– Установени центрове за повишаване готовността на населението за адекватна реакция при наводнения – 6 бр.;
– Брой жители, които се ползват от мерки за защита от наводнения – 91 114 бр.
Общ бюджет на проекта – 39 116 460.95 лв.
Срок за изпълнение – 53 месеца.