Проект № CB007.1.31.189 „Повишаване капацитета за управление на риска при големи горски пожари в трансграничния регион – координация, обучение, наблюдение, иновативни методи и технологии“ по ИНТЕРРЕГ-ИПП Програмата за ТГС България – Сърбия 2014-2020 г.
Водещ партньор: Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – МВР
Партньор: Сектор за извънредни ситуации – МВР, Сърбия
Продължителност: 23 Ноември 2016 – 22 Ноември 2018
Общ бюджет: 587 856.32 €
Цели:
- Повишаване на капацитета за реагиране на противопожарните служби в случаите на горски и полски пожари в трансграничния регион;
- Подобряване на съвместното управление на риска при гасенето на горски пожари в трансграничния регион;
- Подобряване на обществената осведоменост за причините за възникването на горски пожари и необходимите мерки за намаляване на броя на бедствията.
Дейности по проекта
- Управление на проекта;
- Създаване на учебен център за гасене на пожари с 8 различни площадки;
- Разработване на програма за обучение за гасене на горски пожари;
- Доставка на оборудване;
- Разработване на стандартна оперативна процедура;
- Изготвяне на план за съвместни действия – сценарии на горски пожари в трансграничния регион Монтана – Пирот;
- Обучения на ръководния и оперативния персонал и полеви упражнения – 2 обучителни курса бяха проведени по разработената програма за обучение. В Монтана беше проведено съвместно полево учение с участието на двамата партньори, за да се гарантира ефективността на разработената съвместна оперативна процедура и план за съвместни действия.
- Информация и публичност – Публичността на проекта беше адресирана до населението от районите Пирот и Монтана чрез най-ефективната информация.
Резултати
- Подобрен капацитет за реагиране на служби за пожарна безопасност и безопасност в случаите на горски пожари в трансграничния регион;
- Подобрено съвместно управление на риска при гасене на горски пожари в трансграничния регион;
- Подобрена обществена осведоменост за причините за възникването на горските пожари и необходимите мерки за намаляване на броя на бедствията, причинени от човека.
- 57 бр специализирано оборудване за управление на бедствия;
- 5 съвместно изпълнени дейности, насочени към създаване на съвместни системи за ранно предупреждение и управление на бедствия.