Проектът в сферата на превенцията и готовността при бедствия SAFEQUAKE се реализира с финансовата подкрепа на Европейската комисия – Генерална дирекция „Хуманитарна помощ и гражданска защита”, като се провежда едновременно в три страни – Румъния, Република Хърватска и Република България. Целта е усъвършенстване поведението на населението след земетресение, живеещо в градски зони с висок сеизмичен риск.
Ученици от V, VІ и VІІ клас от елитното столично 18 СОУ „Уилям Гладстон” днес бяха участници в интерактивно обучение за защита и поведение след земетресение. Те получиха рекламни и информационни материали, разработени по проекта SAFEQUAKE, изслушаха беседата на експерти от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” при МВР, участваха в учебна евакуация, срещнаха се с пожарникари и спасители и присъстваха на демонстрация на възможностите на спасителните екипи за действие и оказване на помощ при пожари, бедствия и извънредни ситуации. Децата научиха защо е необходимо да направят семеен план, какво трябва да съдържа комплекта за първа помощ, как да действат при първите трусове и какво да направят в случай, че бъдат затрупани под развалини. Учениците разгледаха отблизо автомобилите на пожарникарите и спасителите, запознаха се с техните униформи и техническо оборудване, научиха интересни случки от работата им и от техните международни мисии.
На открития урок присъстваха експерти от ГД „Пожарна безопасност и защита на населението”, Столичната община, Националния дворец на децата, БЧК, Дирекция 112 и други.
18 СОУ „Уилям Гладстон” с интензивно изучаване на чужди езици не е подбрано случайно. С избора му, дължащ се на изучаването на японски език, се подчертава значението на подготовката на населението за действие при бедствия. Известно е, че в Япония – един от най-опасните земетръсни райони в света, тази подготовка се приема много сериозно, като ежегодно на 1 септември – годишнина от Голямото земетресение в Канто, взело 142 хиляди жертви, се провежда общонационално учение за действие след земетресение. Колосалното земетресение с последвалото разрушително цунами от 11 март тази година в Североизточна Япония показа ползата от усилията за подготовка на населението през годините.
След последиците от голямото природно бедствие в Япония у нас общественият интерес към проекта SAFEQUAKE се оказа съпоставим със заложените цели. В действителност той е разработен още през 2009 г. Водещ партньор по проекта е Генералният инспекторат за извънредни ситуации на Румъния. От страна на Република Хърватия като партньор участва Дирекция „Национална защита и спасяване”, а от българска – Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” при МВР. Общата стойност на проекта SAFEQUAKE е 420 000 Евро.
Основната работа по проекта е извършена през 2010 г., когато са разработени няколко вида инструктивни материали, насочени към различни целеви групи граждани, включително хора от уязвими групи – с нарушения (зрителни, слухови, двигателни и др.); деца, лишени от родителски грижи; възрастни и не на последно място – учащите се. Същата година у нас на територията на столицата е извършено представително социологическо проучване за установяване нивото на информираност на хората и тяхната подготвеност за реакция при земетресение.
През месец март и април 2011 г., под патронажа на еврокомисар Кристалина Георгиева, у нас се провеждат проявите от заключителния етап на проекта SAFEQUAKE.
На 9 април (събота) от 10.00 ч. пред Националния дворец на културата в столицата ще се проведе „демоден” – с демонстративни учения на сили и средства на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” при МВР, екипи на Българския червен кръст и медицинските екипи за спешна помощ. Практически ще бъдат демонстрирани координацията на основните служби на Единната спасителна система и действията на екипите по издирване и спасяване на пострадали в случай на земетресение. Ще бъдат демонстрирани възможностите на техническите средства и спасителното оборудване на дежурство в службите за пожарна безопасност и защита на населението, а от Българския червен кръст ще развърне пунктове за оказване на първа долекарска помощ и оказване на психологическа подкрепа.