Име на проекта: Съвместна оценка на управление на риска и подготовка при бедствия в Дунавския макро-регион
Приоритетна ос: Защита и опазване на околната среда
Сфера на дейност: Подобряване на защитата от рискове за околната среда
Продължителност: 30 месеца, от 07.2012 г. до 12.2014 г.
Цели и описание на проекта:
Основната цел на проекта е да се подобри сътрудничеството и съвместните действия при оценка на риска на национално и местно ниво, и по специално в случаите на бедствия причинени от климатични промени.
Проектът е въз основа на решение на Съвета на ЕС за „По нататъшно развитие на оценката на риска при управлението на бедствия в рамките на ЕС”, прието през март 2011, което има за цел създаването на общ подход и съгласуваност при превенцията от природни бедствия и бедствия причинени от човека. Преди края на 2012 г. ЕС трябва да подготви обстоен преглед на основните рискове от бедствия, като вземе предвид, където е възможно, бъдещите климатични промени. SEERisk изследва и адаптира водещите линии на ЕС в определените пилотни райони, като се фокусира върху две основни дейности – оценка на риска и подобряване на съвместната подготовка с цел повишаване осведомеността и ефикасността от действия при извънредни ситуации причинени от климатичните промени.
Специфични цели:
1.От опита и познанията на партньорите, да се разработи и адаптира една обща методика за оценка на риска от природните бедствия за нуждите на всеки партньор – от кои бедствия партньорите са най-уязвими.
2. Да се определят общите положения и разликите между съществуващите институционални правни рамки за оценка на риска и управлението при бедствия на национално и местно ниво в страните партньори.
3. Да се приложат на местно ниво насоките на ЕС за картографиране на оценката на риска и да се приспособи методологията към местно ниво, като се събере и анализира информацията за възможния риск (локални карти на риска в съответствие с оценка на уязвимостта на района).
4. Да се разкрие „пропастта” между вероятния риск и обществото – разбиране на климатичните промен и подготовката на гражданите за възможните последствия.
5. Да се затвори „пропастта” между вероятния риск и подготовката на обществото – осъзнаване на климатичните промени и включване на този аспект в териториалните планове за действие, като по този начин се допринесе за развитието на политиката за защита от риска.
Водещ партньор: Национална главна дирекция за управление при бедствия, Унгария
Общ бюджет: 1 980 751.16 евро. (Европейско съфинансиране 85%, национално финансиране 15%)
За ГДПБЗН са предвидени 138 811 евро (117 989.35 европейско
финансиране и 20 821.65 национално).
За асоциирания партньор са предвидени 5 000 евро.
Партньори – 20 бр.
Включените държави са териториално свързани – проектът е концентрират върху средния и долния Дунавски басейн, където е възможно настъпването на различни видове рискови ситуации. Има области, където вероятността от наводнения е доминиращ рисков фактор или преобладава опасността от непредвидими гръмотевични бури, които причиняват сериозни вреди, докато при други честите засушавания водят до щети в селското стопанство.
Ниското ниво на осведоменост /липса на оценка на риска/, слабата подготовка /липса на добър информационен поток, повишаване на осведомеността, коопериране в действията/, институционалните пропоски /липса на институционален анализ/ и недоброто териториално планиране са общо предизвикателство за всички тези райони.
Главна дирекция „ПБЗН” бе отговорна за изпълнението на Работен пакет 4 Съвместна подготовка във връзка с риска от изменението на климата.
Това включваше координирането и провеждането на дейност 4.1 „Семинари за превенция и намаляване на риска” в рамките на работния пакет, на които бяха представени съществуващите методи за защита от бедствия, използвани от всички партньори. Обхванати бяха следните четири теми:
- ГИС за превенция на бедствията и карти на риска. Резултатите от Работен пакет 3 бяха използвани в пилотните райони за по-точно прогнозиране в тези общини.
- Сценарии, свързани с климатичните промени, матрица на риска. Матриците на риска, разработени за избраните пилотни райони, могат да бъдат използвани като входни данни за прогнозиране на бедствията, доколкото това определя най-важните рискови фактори в района. Презентация на сценарии на типични климатични промени – предвиждане на събитията при потоп, свлачище или суша.
- Повишаване на обществената осведоменост – като продължение на дейност 3.3 от Работен пакет 3, а именно анализиране на осведомеността на населението в пилотните райони. От гледна точка на превенцията от бедствия, гражданите трябва да се информират от активни и/или пасивни източници на информация като листовки, телевизия, радио, интернет.
- Сравнение на съществуващите политики за превенция от бедствия. Дискусия върху съществуващата политика в пилотните райони. Това даде възможност за обмяна на информация и на добри практики по темата.
Оценени бяха методологиите за защита от бедствия използвани от регионалните, местните и национални организации на държавите партньорки и се определиха мерки за подобряването им.
Община Велинград бе избрана, като пилотен район в проекта.
По време на проекта в България се проведоха 4 работни срещи. Първата за управление на проекта, втората в рамките на работен пакет 3 Изготвяне на оценка на риска в пилотните области, дейност 3.5 – дискусии относно климатичните промени. Останалите две – при съвместната подготовка на Работен пакет 4 Семинари за превенцията и намаляването на риска, дейност 4.1 – семинар за извънредни ситуации и дейност 4.3 – полеви упражнения. В рамките на последната дейност бе извършено полево учение в рамките на община Велинград, при която бяха тествани постигнатите резултати по проекта.