История на Пожароприложния спорт
През 1929 година се провежда Първото състезание в Република България, което включва спортни дисциплини, отразяващи елементи от ежедневието на пожарникарите, и за което има запазени писмени документи. Документът е протокол за награждаване на столични пожарникари, участвали в състезание по следните дисциплини:
- Изкачване и слизане до най-горния етаж на учебна кула с помощта на канджева стълба”;
- “Надбягване с пълна пожарникарска амуниция – мушама, каска, колан с карабина, брадва и спасително въже” по трасе от моста на ул. “Раковски” до ул. “Екзарх Йосиф”;
- „Групова постановка на водопровод от автомобилни помпи“.
През 1961 г. в гр. София се провежда и първото Републиканско състезание по пожароприложен спорт в дисциплините:
- изкачване с щурмова стълба до третия етаж (втори прозорец) на учебна кула;
- сглобна стълба;
- пожарна щафета;
- смесена линия;
- бойно разгръщане на отделението.
Първият републикански шампион в дисциплината “Щурмова стълба” става състезателят Димитър Раковски от София с постижение 16,3 сек.
В упражнението “Сглобна стълба” четири отбора се класират на първо място с постижение от 20 сек.
В дисциплината “Пожарна щафета” с време 139,6 сек. първо място заема отборът на гр. Русе.
При изпълнение на упражнението “Смесена линия” на първо място се класира отборът на гр. Пловдив
В упражнението “Бойно разгръщане на отделението” първо място печели отборът на Централната противопожарна охрана – София с постижение 35 сек.
През 1968 г. в Столицата петото републиканско състезание се провежда по нови дисциплини, въведени във връзка с предстоящите първи международни състезания по пожароприложен спорт в Ленинград, по-късно през същата година.
От тогава до ден днешен форматът, по който се провеждат Републиканските състезания по пожароприложен спорт е:
- щурмуване на четвъртия етаж на учебната кула
- 100-метрова пътечка с препятствия
- пожарна щафета 4х100 метра с препятствия
- бойно разгръщане на отделението с мотопомпа
По-късно през същата година на първото международно състезание по пожароприложен спорт българските пожарникари се класират на трето място в крайното класиране. То се провежда в Ленинград с участието на представителни отбори от България, ГДР, Румъния и Чехословакия.
На 21, 22 и 23 септември 1974 г. на столичния стадион “Раковски” се провеждат шестите международни състезания по пожароприложен спорт, където за първи път български състезател печели първо място на международно състезание. Това е състезателят Димчо Хаджийски, който с постижение 17,1 сек. побеждава в дисциплината “100-метрова пътека”.
На Шестите международни състезания българският национален отбор по пожароприложен спорт печели първото място в комплексното класиране.